Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Týkajú sa zmeny v starobných dôchodkoch aj vás?

Pridané: 12.5.2023

Nakoľko v poslednej dobe došlo k početným zmenám v súvislosti so starobnými dôchodkami, je celkom pochopiteľné, ak v nich strácate prehľad. Prinášame Vám preto podrobné zhrnutie tohtoročných legislatívnych zmien, ktoré sa Vás môžu týkať.

Bonus za dieťa

Za každé dieťa môžete ako rodič získať až 3% z vymeriavacieho základu na starobné poistenie, čo v súčasnosti predstavuje 21,80 eura mesačne.

Ak napríklad ste napríklad vychovali dve deti, ktoré majú aspoň priemerný zárobok, vaša starobná penzia sa navýši o 30 eur.

 

Aj keď máte do penzie ďaleko

Zmeny sa týkajú aj tých, ktorí majú do penzie ďaleko. Od mája majú ľudia mladší ako 40 rokov povinnosť uzatvoriť zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení.

Ak sa táto zmena vzťahuje aj na Vás, je dôležité tak urobiť do 180 dní. V opačnom prípade budete automaticky zaradení Sociálnou poisťovňou do II. piliera. Ak budete chcieť z piliera vystúpiť, máte možnosť tak urobiť do 180 dní od vstupu. Vrátiť sa doň môžete kedykoľvek keď uznáte za vhodné.

 

Predčasný dôchodok 

Od januára 2023 máte ako poistenec nárok na predčasný dôchodok po štyridsiatich odpracovaných rokoch. Rovnako aj v prípade, ak ste si platili dôchodkové poistenie minimálne 15 rokov a do dovŕšenia dôchodkového veku Vám zostáva menej ako 24 mesiacov.

V oboch prípadoch však platí podmienka, že suma predčasného dôchodku musí presiahnuť 1,6-násobok životného minima. Predpokladá sa, že v roku 2023 využije možnosť predčasného odchodu do dôchodku približne 3 300 poistencov. 

 



Valorizácia

Zvýšenie sa bude týkať minimálnej penzie (pri 30 odpracovaných rokoch). Základná suma sa zdvihne z 334 na 369 eur.

V prípade najvyššej hladiny (pri 50 odpracovaných rokoch) dôjde k zvýšeniu z 441 na 499 eur. 

 

Spomínané výdavky v rámci verejných financií do istej miery kompenzuje korekcia mechanizmu aktuálnej dôchodkovej hodnoty. Doposiaľ sa určovala podľa 100% nárastu priemernej mzdy. Na základe nového opatrenia sa toto percento zníži na 95 z hodnoty. 

 

Rozdiely sú stále väčšie

Aj napriek týmto zmenám sa medzera medzi dôchodkami a mzdami stále prehlbuje.  Pred desiatimi rokmi predstavoval starobný dôchodok 47,4% priemernej mzdy. Dnes je to len 39,8%.

Čo sa týka priemernej penzie,  všetky okresy v súčasnosti prekročili hranicu 500 eur. V niektorých prípadoch pomerne tesne. Čadca prekročila hranicu len o 2 eurá (502) a Komárno sa dostalo na sumu 507 eur.  Len v štrnástich okresoch dnes dostávajú seniori priemerne viac ako 600 eur mesačne.

Ak by sme chceli porovnať penzie so susednými krajinami, môžeme s istotou povedať, že slovenskí dôchodcovia sú na tom lepšie ako ich rovesníci v Poľsku a Maďarsku. V porovnaní s Českom a Rakúskom je však suma nižšia.