Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Nevyznáte sa v druhom pilieri? Pomôžeme vám s čítaním výpisu, ako si v ňom upratať a efektívne sporiť.

Pridané: 25.3.2024

Spolu so zmenami v druhom pilieri, prišli aj zmeny vo výpise z osobného dôchodkového účtu. V čase písania článku už vaše výpisy musíte mať, pomôžeme vám ako ich správne čítať. O tom, ako sa v oboch výpisoch vyznať, čo si všetko skontrolovať sa porozprávame s našim CEO Mgr. Radoslavom Trubianskym.

V tomto článku sa dozviete:

 

  • Komu a kam chodia výpisy z druhého piliera,
  • Aké údaje je potrebné skontrolovať vo výpise,
  • Čo robiť, ak výpis nepríde

 

Starobné dôchodkové sporenie - Druhý pilier

 

Je to sporenie, ktorého cieľom je spolu s dôchodkovým poistením (1. pilier) zabezpečiť príjem sporiteľovi v starobe alebo jeho pozostalým v prípade smrti. Je to kapitalizačný pilier, ktorého definujú príspevok, t.j. výška dôchodkovej dávky závisí od zaplatených príspevkov do tohto piliera a ich zhodnotenia.

 

Výpis z osobného dôchodkového účtu

 

Tento výpis zasielajú DSS všetkým sporiteľom. Okrem toho, že vo výpise nájdete stav svojich dôchodkových úspor, výpis obsahuje prognózu dôchodku z II. piliera na základe preddefinovanej investičnej stratégie sporiteľa, ktorú si volia sporitelia sami, alebo im je ponúknutá spoločnosťou na základe vekovej kategórie, do ktorej spadajú.

 

Ako Mgr. Radoslav Trubiansky vraví, „výhoda 2 pilera je že peniaze sú majetkom klienta a v prípade úmrtia sú dedičné. Tak isto v prípade správne nastavenej stratégie je zhodnotenie majetku na úrovni 6-7 % pa".

 

Komu sa zasielajú výpisy?

 

Dôchodcovské správcovské spoločnosti posielajú výpisy všetkým sporiteľom v II. pilieri.

Zasielajú ich tieto správcovské spoločnosti:

Allianz - Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť, a.s.

KOOPERATIVA dôchodková správcovská spoločnosť, a.s., skrátene KOOPERATIVA, d.s.s., a.s.

NN dôchodková správcovská spoločnosť, a.s.

UNIQA d.s.s., a.s.

VÚB Generali dôchodková správcovská spoločnosť, a.s.

 

O ich zaslanie sporiteľ nemusí žiadať, sú zasielané automaticky.

Výpis môže prísť sporiteľovi tromi spôsobmi:

  • Elektronicky (na emailovú adresu) - primárne sú zasielané na adresu elektronickej pošty sporiteľa.
  • Poštou - ak neuviedol adresu elektronickej pošty, DSS zašle výpis listinne na adresu sporiteľa.
  • Prostredníctvom webového prístupu - takisto každá DSS sprístupňuje výpis aj cez webové sídlo formou bezplatného elektronického prístupu k osobnému dôchodkovému účtu.

Čo v prípade, ak Vám výpis neprišiel?

 

Ak do konca januára neobdržíte výpis z vášho osobného dôchodkového účtu je potrebné kontaktovať vašu DSS.

 

Ako zistiť, či máte DSS a ak áno, ktorú?

 

Najrýchlejší spôsob, ako zistíte, či ste sporiteľom v druhom pilieri je, že kontaktujete telefonicky Sociálnu poisťovňu na bezplatnej linke: 0800 123 123 (pre volania zo zahraničia +421 906 171 931, +421 2 3247 1931). Tu vám povedia, či ste sporiteľom a takisto aj v akej DSS máte svoj osobný dôchodkový účet.Ako čítať výpis?

 

„Pri otvorení výpisu je potrebné skontrolovať si svoje osobné údaje a výšku pripísaných príspevkov", objasňuje Mgr. Trubiansky

Po tejto kontrole je potrebné sa zamerať najmä na tieto tri:

-  suma predpokladaného mesačného dôchodku upraveného o infláciu

-  dôchodkový fond/fondy,

-  oprávnená osoba/osoby.

 

Suma predpokladaného mesačného dôchodku upraveného o infláciu

Tento údaj je veľmi podstatný, najmä kvôli tomu, že suma peňazí sa vplyvom inflácie mení, väčšinou k horšiemu. V grafe sú ponúknuté tri scenáre vychádzajúce z aktuálnej investičnej stratégie sporiteľa (pesimistický, základný a optimistický scenár).

Príklad z našej praxe:

Počas doby sporenia 26 rokov a predpokladanej výške inflácie 2 % ročne, vám inflácia odkrojí z dôchodku 40 %. Pri sporení 100 Eur mesačne na dôchodok budete mať nasporenú sumu pri 6 % 92 231 Eur. Pri dobe vyplácania dôchodku 20 rokov by bol mesačný dôchodok v sume 423 Eur, ale reálna hodnota kvôli inflácii bude 251 Eur. 

Dôchodkový fond

DSS vám vo výpise môže navrhnúť alternatívnu prognózu dôchodku, ktorá môže byť výrazne vyššia ako tá, ktorú máte momentálne nastavenú. Toto odporúčanie je dobré počúvnuť a fond respektíve fondy zmeniť. Tým dosiahnete to, že váš dôchodok bude vyšší.

Túto zmenu môžete urobiť buď v DSS, kde sporíte alebo posunúť svoje úspory do inej DSS (napríklad, ak DSS, v ktorej si aktuálne sporíte nemá typ fondu, v ktorom by ste chceli mať svoje úspory alebo sa viac približuje k investičnej stratégii, ktorú požadujete.


Oprávnená osoba

 

Je to dôležitá informácia o oprávnenej osobe resp. osobách, ako je meno a priezvisko a podiel v %. Je to človek, ktorému sa v prípade smrti sporiteľa DSS vyplatí peňažné prostriedky. Ak na zmluve nie je uvedená oprávnená osoba, úspory sa stávajú predmetom dedičského konania. Uistite sa, či je sú informácie o oprávnenej osobe (napríklad matka, ex-manželka) aktuálna, najmä ak riešite životné zmeny. Oprávnená osoba sa dá kedykoľvek zmeniť bez akéhokoľvek poplatku.

Ako uvádza Mgr. Trubiansky, „nestačí iba vedieť čítať výpis z druhého piliera, o peňažné prostriedky v ňom sa treba vedieť aj starať. Je potrebné  kontrolovať jednotlivé fotndy a ich výsledky nastavovať pre potreby klienta a aj životné obdobie v akom sa nachádza. Odporúčame vložiť sa do rúk našim odborníkom, ktorí vám ochotne všetko vysvetlia a nastavia pre vaše potreby."

„Druhý pilier je dôležitým nástrojom sporenia na dôchodok. Nespoliehajte sa na to, že sa na dôchodku postará o vás štát. Prognózy pre budúcich dôchodcov nie sú priaznivé. Urobte tak čím skôr a začnite si odkladať na dôchodok už teraz. Čím skôr začnete myslieť na obdobie staroby, tým efektívnejšie sa viete naň pripraviť a prežiť ho plnohodnotne", odporúča Mgr. Trubiansky. 

 

Zdroje: 

www.socialnapoistovna.sk

https://www.employment.gov.sk/

www.podnikajte.sk

 

Dostávajte pravidelné informácie zo sveta realít a financií priamo do schránky.

Prihláste sa na odber noviniek