Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Nárast cien nehnuteľností viedol k poklesu dopytu: Čo očakávať v budúcnosti?

Pridané: 24.7.2023

Minuloročný nárast cien nehnuteľností, postupné zvyšovanie úrokových sadzieb hypoték a prísnejšie úverové podmienky prispeli k nižšej dostupnosti bývania na Slovensku.

 

V dôsledku týchto javov sme mohli pozorovať znížený dopyt po hypotékach a s tým spojený záujem o kúpu nehnuteľností, čo v posledných mesiacoch vyústilo do očakávaného poklesu cien.

Podľa odborníkov je tento pokles nevyhnutný, aby sa trh opäť dostal do rovnováhy. Zároveň je pravdepodobné, že budúci rok dosiahnu svoj strop aj úrokové sadzby.

 

Môžeme očakávať až dvadsať percentný pokles

Ceny starších aj novších bytov postupne klesajú vo všetkých regiónoch Slovenska, pričom v tomto roku by sa mohli znížiť o pätnásť až dvadsať percent.

Závisí to však od typu nehnuteľnosti a lokality, v ktorej sa nachádza. Odborníci predpokladajú, že pokles cien bude pokračovať ešte niekoľko kvartálov až do jari alebo leta 2024.

Následne by malo dôjsť k miernemu rastu.

 

Odborníci zároveň upozorňujú na neustále rastúce náklady na energie, ktoré by mohli ovplyvniť správanie ľudí v súvislosti so záujmom o kúpu nehnuteľností.

Preto možno predpokladať, že dopyt po nehnuteľnostiach by sa mohol ešte znížiť, čo by viedlo k ďalšiemu poklesu cien.

 

 

Realita investičných bytov

Jeden z hlavných faktorov, ktoré prispievajú k znižovaniu cien starších bytov, je rastúci počet nehnuteľností určených na predaj.

To znamená, že viac a viac ľudí sa rozhoduje predať svoje byty alebo domy. Dôvodov za týmto rozhodnutím je viacero.

 

Mnoho majiteľov si nehnuteľnosti pôvodne kúpilo ako investíciu, často pomocou hypotéky. No s rastúcimi úrokmi sa obávajú možných finančných komplikácií.

Preto je pre nich najlepšou voľbou predaj. Ceny za prenájom sa totiž nevyrovnávajú zvýšeným úrokom.

Očakávajú, že ceny nehnuteľností môžu v budúcnosti klesnúť, a preto chcú využiť momentálny dopyt na trhu a získať čo najvyššiu sumu.

 

Zároveň sa na trhu začína objavovať nová skupina ľudí, ktorí si kúpili nehnuteľnosti pri vtedajšom nízkom úroku.

Už dnes si však mnohí z nich uvedomujú, že po skončení fixácie budú musieť čeliť výraznému nárastu mesačných splátok, ktoré nebudú schopní platiť.

Keďže tento a budúci rok končí fixácia takmer desaťtisícom slovákov, je viac ako pravdepodobné, že niektorí, pristúpia k predaju svojej nehnuteľnosti.

 

Dlhší predajný proces

Nakoľko došlo k spomaleniu na realitnom trhu, aj samotný predaj môže trvať dlhšie, ako kedysi. Jedným z riešení ako tento proces urýchliť je ísť s cenou nižšie.

Predávajúci by mal znížiť cenu a kupujúci by nemal zbytočne dlho čakať a vyberať. Rast životného minima v júli zníži dostupnosť hypotéky, nezíska tým teda ani kupujúci, ani predávajúci.

Rovnako je na mieste zhodnotiť svoju situáciu aj v prípade, že vás čaká refixácia úrokovej sadzby v nasledujúcich dvoch rokoch.

 

Radoslav Trubiansky radí

"Napriek tomu, že ceny nehnuteľností aktuálne klesajú, neodporúčame s kúpou nehnuteľnosti vyčkávať, pokiaľ kúpu nehnuteľnosti potrebujete zafinancovať hypotékou. Úrokové sadzby totiž stále rastú."