Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Na čo si dať pozor pri kúpe nehnuteľnosti?

Pridané: 27.10.2023

Prinášame Vám novú sériu článkov na tému „Na čo si dať pozor pri podpise zmluvy pri kúpe nehnuteľnosti.“ Postupne odhalíme tipy a triky, zo skúseností našich maklérov a klientov, ktoré Vám poradia čomu sa vyhnúť a na čo sa zamerať pri podpise zmluvy.

Na túto problematiku sa pozrieme s našim odborníkom Mgr. Martinom Balážikom, ktorý je našim realitným maklérom na pobočke v Bratislave. Predstaví nám, ako to v praxi funguje a poradí, čo je dôležité si všímať. 

 

V tomto článku sa dozviete

  • Prečo je potrebné skontrolovať list vlastníctva
  • Aký spôsob vyplatenia kúpnej ceny za nehnuteľnosť odporúčame
  • Ako špecifikovať v zmluve prebratie nehnuteľnosti
  • Kedy vzniká vlastnícke právo
  • Aké výhody plynú zo spolupráce s Arise

 

Overenie údajov o majiteľovi

Ak sa kupujúci rozhodne danú nehnuteľnosť kúpiť, dôležitým bodom pred podpisom kúpnej zmluvy je nahliadnutie do listu vlastníctva. V časti B nájdeme potrebné informácie o vlastníkovi, prípadne o iných osobách, ktoré môžu s nehnuteľnosťou nakladať.

Ak predávajúci nie je výlučným majiteľom nehnuteľnosti, je nutné uzavrieť zmluvu o prevode vlastníctva so všetkými spoluvlastníkmi, ktorí sú zapísaní na liste vlastníctva. V prípade, že by majiteľ nehnuteľnosti zatajil, že daná nehnuteľnosť patrí do BSM (bezpodielového spoluvlastníctva manželov), tak to zvyčajne končí na súde, čo pre kupujúceho často znamená stratu času a aj financií.

Mgr. Martin Balážik tiež upozorňuje na to, že je dôležité skontrolovať list vlastníctva aj v deň podpisu kúpnej zmluvy, aby nebola plomba, teda predaj inému klientovi alebo exekúcia. Ideálne si túto skutočnosť skontrolovať chvíľu pred podpisom kúpnej zmluvy.

 

 

Kúpna cena a forma platenia

V zmluve o kúpe nehnuteľnosti musí byť upravená výška kúpnej ceny. V tomto prípade odporúčame platbu na bankový účet predávajúceho. V porovnaní s platbou v hotovosti je elektronická platba ľahko preukázateľná.

Najčastejším spôsobom vyplatenia kúpnej ceny nehnuteľnosti sú:

A.     Vyplatenie z vlastných finančných prostriedkov. V tomto prípade sa kúpna cena rozdeľuje na dve časti. Prvou je zaplatenie rezervačnej zálohy za nehnuteľnosť pri podpise rezervačnej zmluvy. Druhú, zvyšnú časť kúpnej ceny zloží kupujúci pri podpise kúpnej zmluvy do notárskej úschovy  alebo si zriadi vinkulovaný účet v banke.

B.     Kombináciou vlastných finančných prostriedkov a hypotekárneho úveru. V tomto prípade sa kúpna cena rozdeľuje najčastejšie na tri časti. Prvou časťou  je zaplatenie rezervačnej zálohy za nehnuteľnosť pri podpise rezervačnej zmluvy. Druhú časť kúpnej ceny tvoria vlastné finančné prostriedky a treťou časťou je hypotekárny úver. Tento hypotekárny úver banka uvoľňuje až po splnení podmienok čerpania úveru. 

 

 

Pripomienkovanie kúpnej zmluvy alebo stav kupovanej nehnuteľnosti

Pred podpisom kúpnej zmluvy by mal byť kupujúci informovaný o stave nehnuteľnosti. Rovnako dôležité je mať v zmluve zapísané a odsúhlasené čo je súčasťou predaja (zariadenie, vybavenie nehnuteľnosti ktoré tam zostáva, alebo ktoré tam kupujúci neželá mať). V zmluve je dobré uviesť informáciu, kedy si môže kupujúci prebrať svoju nehnuteľnosť. Prebratie nehnuteľnosti je na dohode zmluvných strán. Najčastejšie sú dva spôsoby:

1.     7 dní a viac od vyplatenia celej kúpnej ceny,

2.      7 dní a viacej od zápisu nového vlastníka v katastri nehnuteľností.

 

Kataster nehnuteľností

Vlastnícke právo k nehnuteľnosti nadobudne kupujúci až vkladom vlastníckeho práva k nehnuteľnosti v katastri nehnuteľností. Prevod vlastníckeho práva vzniká rozhodnutím katastrálneho odboru príslušného okresného úradu a povolením vkladu, nie zaplatením kúpnej ceny.

 

Svojim klientom zabezpečujeme plný servis, v balíku našich služieb poskytujeme aj vypracovanie zmluvy našim skúseným právnikom. Pri kúpe nehnuteľnosti neodporúčame ísť na vlastnú päsť, predídete tak mnohým problémom a nepríjemným situáciám.