Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Čo by ste mali stihnúť do 15. februára 2024?

Pridané: 8.2.2024

Začiatok roka je spojený s množstvom termínov, na ktoré treba myslieť. Tentokrát by sme vás chceli upriamiť pozornosť na termín 15.2.2024. Koho sa týka sa dozviete v článku.

Pre koho je termín dôležitý

Ak ste zamestnanec, ktorý mal v roku 2023 príjmy len zo závislej činnosti a nepoberali ste príjmy, z ktorých sa vyberá daň zrážkou podľa § 43, pri ktorých uplatnil postup podľa § 43 ods. 7, môžete najneskôr do 15.2. 2024 požiadať svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania z úhrnnej sumy zdaniteľnej mzdy od všetkých zamestnávateľov, ktorí sú platiteľmi dane.

 

Tento rok je to o to špecifické, nakoľko, ak ste daňovník, ktorému sa navýšila v roku 2023 splátka na hypotéke, tak si budete môcť v daňovom priznaní resp. ročnom zúčtovaní dane uplatniť vyšší bonus na zaplatené úroky z tohto úveru. Nie je to teda nezdaniteľné minimum, ale reálne peniaze, ktoré ušetríte na dani. V prípade, ak ste zaplatili vyššiu daň, ako ste mali, štát vám peniaze vráti naspäť.

 

 

Ak sa vám v roku 2023 sadzba na úvere nezmenila, bude sa postupovať presne tak, ako pri daňovom bonuse na zaplatené úroky ako po minulé roky.  Takže nezabudnite, ak si chcete uplatniť daňový bonus na zaplatené úroky z úveru za rok 2023, musíte požiadať svojho zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane, a to do 15.2.2024.

 

Ak ste mali aj iné príjmy ako len príjmy zo závislej činnosti, nezabudnite si tento vyšší bonus zahrnúť v daňovom priznaní dane z príjmu za rok 2023.

 

Takisto chceme upriamiť vašu pozornosť na to, že doplnkové dôchodkové sporenie si môžete odpočítať od základu dane. Odpočítať si môžete takú výšku, akú ste v príslušnom zdaňovacom období preukázateľné zaplatili. Ide o vklady, ktoré sú do výšky 180 Eur ročne, tie sa dajú odrátať z daňových príjmov. Ušetriť tak na dani môžete až 34,20 Eur.

Ak si chcete odpočítať túto nezdaniteľnú časť základu dane, musíte splniť nasledovné podmienky:

  • Zaplatili ste na základe účastníckej zmluvy uzatvorenej od 1.1.2014 alebo na základe zmeny účastníckej zmluvy, ktorej súčasťou je zrušenie dávkového plánu,
  • Ako sporiteľ nemáte uzatvorenú inú účastnícku zmluvu podľa zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení, ktorá nespĺňa podmienky stanovené novelou zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení.

 

Ak Vám bol vyplatený predčasný výber a v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach ste si uplatnili zníženie základu dane o zaplatené príspevky na 3. pilier ste povinný zvýšiť základ dane o sumu na zaplatené príspevky na DDS. Ide o sumu, o ktorú ste si v predchádzajúcich obdobiach znížili daň, konkrétne do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, kedy vám bola táto suma vyplatená.

 

Ešte praktická informácia od nás: Ak vám príspevky do 3.piliera odvádza zamestnávateľ formou zrážky zo mzdy, má presnú evidenciu týchto príspevkov a nemal by od vás potvrdenie o zaplatených príspevkoch žiadať.