Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Premýšľate nad uzatvorením životného poistenia? Najlepšie je tak urobiť do konca roka

Pridané: 6.12.2023

Premýšľate nad uzavretím životného poistenia a stále neviete kedy je ten správny čas? Ak si ho uzavriete až na začiatku nového roka, môže vás zaskočiť vyššia cena. O tom, aké sú dôvody včasného uzavretia sa porozprávame s naším odborníkom na financie s Mgr. Mariánom Petreje.

V tomto článku sa dozviete:

  • Čo znamená uzavrieť si životné poistenie,
  • Na čo myslieť pri uzavretí životného poistenia,
  • Prečo uzavrieť životné poistenie ešte tento rok.

 

Nad uzavretím životného poistenia treba premýšľať, čím skôr. Platí totiž jednoduchá rovnica, čím skôr ho uzavrieme, tým je lacnejšie. Jeho cena totiž závisí od veku klienta, dĺžky poistenia a taktiež od zdravotného stavu. Mladší klienti bývajú zväčša menej rizikoví.

 

Životné poistenie

 

Životné poistenie je finančný produkt, ktorý uzavrie poistenec s poisťovňou, aby si pokryl výpadok príjmu, ak nastane náhla životná zmena z rôznych životných dôvodov. Môže to byť prípad smrti, zdravotné riziká, či dožitie sa určitého veku. Životné poistenie je veľmi dôležité aj v takých prípadoch, kedy živiteľ rodiny, platiaci hypotéku a ostatné výdavky rodiny, ostane práceneschopný alebo zostane bez príjmu, či s okresaným príjmom.

 

Prečo sa cena životného poistenia zvyšuje každý rok?

 

Každým rokom cena životného poistenia rastie. Je to spôsobené viacerými premennými. Vstupujú do toho štatistiky úmrtnosti a hospitalizácií. Veľký vplyv na ceny poistného v minulosti mala pandémia koronavírusu, či nedávny štrajk lekárov, toto všetko je pre poisťovne riziková situácia, kvôli čomu stúpajú ceny. Toto boli vonkajšie faktory, no poistenie stúpa aj kvôli veku poistenca.

Ćím ste starší, tým je drahšie poistenie, aby vás  krylo pri chorobe, úraze, či smrti. Preto je ideálne založiť si poistenie, keď je človek mladý. Poistenie si tak zafixujete lacnejšie na celú dobu trvania.

V prípade. že uzavriete životné poistenie až v novom roku 2024, bude toto poistenie o 3 až 6 % drahšie, ako keď ho uzavriete ešte tento rok.

Ak ste sa narodili v roku 1985, pre poisťovňu máte 38 rokov, od januára však bude váš technický vek v poisťovni ako 39 ročný. Aj keď narodeniny by ste mali napríklad až v auguste. Vek sa vypočítava podľa veku, nie podľa dátumu narodenia. Pre poisťovňu je podstatný technický vek a nie reálny vek.

Poisťovne počítajú s tým, že čím má človek vyšší vek, tým si nesie so sebou aj viacej rizík:

  • Riziko zhoršujúce sa zdravotného stavu,
  • Nezdravý životný štýl a vyšší vek poistenca znamenajú väčší nábeh na kardiovaskulárne, či onkologické ochorenia,
  • Rizikom je aj to, ak je poistenec fajčiar.

 

Prečo myslieť na poistenie už v mladom veku?

 

Žiaľ chorobám ani úrazom sa v živote nevyhneme. Prečo je lepšie uzavrieť poistenie v čase, keď sme mladí a nemáme v zdravotnej karte ešte toľko záznamov? Finančný odborník Mgr. Petreje uvádza: „platí pravidlo, čím je človek mladší, tým je zdravší a má tak širšie krytie zdravotných rizík. Do poistenia vstupuje s aktuálnym zdravotným stavom a všetky diagnózy, ktoré už klient má, poistenie nekryje. Preto, čím je klient zdravší a čím skôr si poistenie uzatvorí, tým lepšie. Taktiež to má klient lacnejšie, nakoľko pre poisťovňu mladší a zdravší klient je menej rizikový.“

 

Výhody uzavretia rodinnej zmluvy

 

Do jednej zmluvy životného poistenia je dnes možné zahrnúť aj partnera a deti“, objasňuje zaujímavý benefit Mgr. Petreje. Ako dodáva: „ vo väčšine poisťovní tým klient získa zľavu na poistnom až do výšky 30%, čo môže byť značná úspora. Cieľom je, aby klient mal kvalitné a dostatočné krytie, no zároveň aby platil čo najmenej“.

 

Ako môžete ušetriť ešte tento rok?

 

Odborník na financie Mgr. Petreje  povzbudzuje: „ak niekto zvažuje uzavrieť si životné poistenie pre seba alebo deti, odporúčam tak urobiť ešte v tomto kalendárnom roku. Predstavte si, že vďaka vyššie spomenutým dôvodom budete platiť o 5€ menej mesačne na poistnom, čo za 30 rokov môže znamenať úsporu až 1 800 €. Tak prečo platiť viac?“

 

Tak ako pri hľadaní hypotekárneho úveru, či investovaní aj pri výbere vhodného životného poistenia je dôležité pristupovať k nemu zodpovedne a poradiť sa s odborníkom. Ten vie na základe vašich cieľov, požiadaviek a potrieb zvoliť poistenie, ktoré pokryje vaše riziká.

 

Obráťte sa na nás a naši odborníci vám vyberú poistenie, ktoré je najvhodnejšie pre vás.