Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Máte už elektronický účet poistenca?

Pridané: 23.8.2023

Sociálna poisťovňa (SP) minulý rok predstavila nový elektronický účet poistenca, ktorý je dostupný pre každého. Nový, prehľadnejší účet vám pomôže jednoducho sa zorientovať, overiť si informácie v oblasti vášho sociálneho poistenia a zistiť priemerný mzdový bod pre výpočet dôchodku.

V tomto článku sa dozviete

  • Čo je elektronický účet poistenca
  • Čo poskytuje
  • Dôvody prečo si založiť účet
  • Ako si aktivovať účet

Čo je elektronický účet poistenca?

Elektronický účet poistenca je systém, ktorý slúži na správu sociálneho poistenia a údajov poistenca. Ide o moderný spôsob, ako umožniť poistencovi prístup k svojim informáciám, napríklad o elektronickej práceneschopnosti - ePN ale aj o vymeriavacích základoch a odvedených platbách.

 

 

Prečo by ste si mali založiť účet

Medzi hlavné dôvody, prečo by ste si mali aktivovať prístup do elektronického účtu, patrí úspora času. Z pohodlia domova si viete dohľadať množstvo informácií a skontrolovať, či sú informácie správne a kompletné. Tieto údaje si môžete aj vytlačiť a následne použiť ako podklady. To odbúra potrebu fyzickej návštevy jednej z mnohých pobočiek.

 

ePN

Táto služba nahrádza tradičné papierové potvrdenia o pracovnej neschopnosti. Vďaka ePN majú poistenci možnosť vybaviť dočasnú pracovnú neschopnosť omnoho jednoduchším spôsobom. V prípade zdravotných problémov stačí len návšteva lekára a všetky údaje a dokumenty si môžete nájsť cez elektronický účet poistenca.

 

Výpočet výšky dôchodku

Vďaka EÚP si tiež môžete rýchlo a jednoducho nájsť informácie o evidovaných obdobiach zamestnania. Tento prehľadne usporiadaný súhrn vašich údajov, ktoré Sociálna poisťovňa eviduje, prináša výhody hlavne v prípade, že chcete zistiť výšku svojho budúceho dôchodku.

 

Je totiž možné prostredníctvom účtu skontrolovať osobný mzdový bod za každý jeden odpracovaný rok. Ten predstavuje jednu z premenných vzorca pri výpočte výšky dôchodkovej dávky. S jej výpočtom si však nemusíte lámať hlavu.

Samotný vzorec je pomerne komplikovaný a vyžaduje súhrn niekoľkých číselných údajov, ktoré však viete s pomocou našich skúsených finančných sprostredkovateľov zistiť. Rovnako vám radi pomôžeme pri výpočte vašej budúcej dávky.

 

Ako si aktivovať účet

Aktivácia účtu je jednoduchá. V prípade, ak si ho chcete aktivovať sami, musíte navštíviť pobočku Sociálnej poisťovne. Za účelom zrýchlenia celého procesu si môžete doma vopred vytlačiť a vyplniť príslušný formulár. 

V záujme úspory vášho drahoceného času však vedia naši finanční sprostredkovatelia aktivovať elektronický účet s vami.

 

Aktivujte si s nami elektronický účet poistenca a zistite výšku svojho dôchodku už dnes.