Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Idete predávať vašu nehnuteľnosť? Tu je niekoľko rád, ako ju kvalitne pripraviť.

Pridané: 29.5.2024

Urobili ste vážne životné rozhodnutie a chcete predať byt, či dom? Určite premýšľate, kde začať, čo je potrebné urobiť, aby vaša nehnuteľnosť prilákala čo najviac záujemcov a rýchlo sa predala. Je dôležité urobiť niekoľko krokov, aby ste fotografiami, či videom urobili dobrý dojem a váš dom, či byt pôsobil, čo najatraktívnejšie. Chce to niekoľko náležitostí a detailov, ktoré, ak dodržíme, prvý dojem bude zaručený.  O tom, ako postupovať pri príprave na predaj sa porozprávame s našim realitným  maklérom Mgr. Martinom Balážikom.

V tomto článku sa dozviete:

 

  • pre aké typy domov sú vhodné naše odporúčania
  • niekoľko rád ako postupovať pri príprave nehnuteľnosti na predaj
  • akým chybám sa vyvarovať
  • niekoľko typov z praxe odborníka

 

Na začiatok nás Mgr. Balážik usmerňuje, že tieto odporúčania sú venované najmä bytom, ktoré majú za sebou čerstvú čiastočnú rekonštrukciu väčšieho rozsahu, bytom po kompletnej rekonštrukcii, ktoré sú staré 10 až 15 rokov alebo bytovým novostavbám, ktoré sú obývané 3 a viac rokov.

Príprava bytov v pôvodnom stave si vyžaduje čiastočne iný prístup, ako pri bytoch spomenutých vyššie. Pri bytoch tohto typu už záujemca o kúpu počíta s daným stavom a bude mať v pláne prerábať. V tomto prípade odporúčam takýto byt vypratať, ak je to možné. Samozrejme, dá sa predávať aj zariadený byt, to už záleží na kupujúcom. Byty v pôvodnom stave kupujú aj investori, ktorí chcú danú nehnuteľnosť prerobiť a predať ju za vyššiu čiastku ako ju kúpili“.

V tomto článku sa zameriavame na byty zariadené, nakoľko pre ostatné typy bytov by tieto odporúčania nemuseli byť smerodajné.

 

Urobte si poriadok

Čistý dom, či byt je nevyhnutnosťou, ktorý navodí dobrý pocit u záujemcu. Je dobré utrieť prach, povysávať, upratať špinavý riad, vyčistiť vodný kameň v kúpeľni a na toalete. Bonusom je, ak aj okná budú umyté. Zamerajte sa aj na detaily, ktoré prispejú ku komfortnému pocitu. Ako Mgr. Balažik uvádza, „jedna z najväčších chýb, ktorú sa ako predávajúci môžete dopustiť pri obhliadkach je, ak necháte v byte neporiadok. Je dôležité, aby ste počas tohto obdobia mali upratané, ako keď očakávate návštevu.“

 

Nepotrebný nábytok dajte preč

V prípade, že viete, že pri sťahovaní pôjde starší nábytok preč, urobte tak už pred samotným predajom. Vaša nehnuteľnosť bude pôsobiť priestranejšie a izby budú priechodnejšie. Aj na samotných fotografiách vzdušnejší priestor pôsobí fotogenickejšie.

 

Nepríjemné pachy

Pred samotnými obhliadkami vyvetrajte svoj byt, či dom. Cigaretový dym, či pachy po varení nebudia dobrý dojem a nepomôžu k dobrému odštartovaniu realitnej obhliadky. Snažte sa zbaviť všetkých zdrojov zápachu, vyhoďte smeti, odložte nabok misky zvieracích miláčikov a ich peliešky. Pomôžte si difúzerom alebo aroma sviečkou. Odporúčame jemnejšie vône, ktoré sú nenásilné a navodia dobrú atmosféru. Realitný maklér zo svojej skúsenosti opisuje, že „kvety vo váze, alebo ovocie v  košíku pôsobia príjemne.  Aromatická sviečka dodá pokojnú atmosféru a môže v budúcom kupujúcom navodiť príjemný pocit z obhliadky bytu/ domu."

 

 

Osobné predmety

Všetci sa radi obklopujeme osobnými predmetmi, ktoré nám pomáhajú dotvárať náš pocit domova. No potencionálny kupca, práve naopak, ich nechce vidieť, nakoľko si potrebuje predstaviť, že raz možno v danej nehnuteľnosti bude bývať. Preto sa snažte odstrániť všetky fotografie, medaily, diplomy a iné ocenenia, kozmetiku, drogériu (ako zubné kefky, hrebene, parfémy atď.).

 

Drobné opravy

Pred obhliadkami odporúčame každú izbu skontrolovať, najmä funkčnosť žiaroviek, vŕzgajúce okná, pozrite, či kohútiky nekvapkajú a tesnenie okolo vane a umývadla nie je potrebné vymeniť.  Ak je to potrebné vymaľujte. Odporúčame použiť bielu farbu, samotné vymaľovanie je najlacnejší spôsob ako zhodnotiť vašu nehnuteľnosť, dopomôže interiér zosvetliť a získať sviežosť.

 

Pozor na farby

Každý sme iný a každý máme okolo seba radi niečo iné. Veľmi výrazné farebné kombinácie stien spolu s doplnkami kupcov môžu odradiť ako zaujať. Vyhnite sa veľmi agresívnym farbám, taktiež aj príliš tmavým, ktoré môžu pôsobiť veľmi pochmúrne.

 

Buď svetlo

Svetlo je tiež veľmi dobrý pomocník. Nikto nechce bývať v tmavej pivnici. Snažte sa vyhrnúť žalúzie, odostrieť závesy. Pustite dnu čo najviac slnka. Ak je to možné dohodnite si obhliadky na čas, kedy je v interiéri, čo najviac svetla. Ak budú obhliadky prebiehať večer, pokúste sa zapnúť čo najviac svetiel a lámp.

 

Zelení kamaráti

Ak chcete zútulniť interiér, živým kvetom vo váze alebo v kvetináči nič nepokazíte. Ak vyberiete správny druh a veľkosť, ktorý sa hodí do domácnosti, urobí zázraky. Krásne zútulní priestor a navodí pocit domova.

 

 

Dve najdôležitejšie miestnosti – kuchyňa a kúpeľňa

Podľa našich skúseností sa na ne pri obhliadkach potencionálni kupci zameriavajú najviac. Kuchyňa je srdce domova, kde rodina trávi veľa spoločného času. Kúpeľňa je intímna miestnosť, kde sa radi utiekame zrelaxovať. Dbajte na čistotu, príjemnú vôňu, lesk, zvoľte pekné uteráky, podložku, či kvet, ktorý dopomôže k útulnosti.

 

 

Nezabúdajte na exteriér

Pri kontrole a úpravách vášho interiéru si nezabudnite všimnúť aj váš exteriér. Pri byte skontrolujte chodbu, rohožku pri dverách. Pri dome skontrolujte plot, prístupovú cestu, pokoste trávnik, pozametajte chodníky, upravte záhony. To všetko robí prvý dojem ešte pred samotným vstupom do nehnuteľnosti. Taktiež skontrolujte pivnicu a povalu, či je tam všetko funkčné a bezpečné. Nechcete predsa, aby pri nahliadnutí niečo na niekoho spadlo.

 

Fotografie od profesionála

Profesionálne fotografie, prípadne videoprehliadka sú veľkým bonusom, ktorý pomôže pripraviť vašu nehnuteľnosť na predaj, vytvoriť prvý dojem a vzbudiť záujem. Odovzdajte sa do rúk profesionálom, ktorí vedia ako zachytiť váš domov v tom najlepšom svetle. Nehnuteľnosť bude atraktívnejšia a pomôže to k rýchlejšiemu predaju, ako keď si ju budete fotiť sami, vysvetľuje realitný maklér.

 

City bokom

Pri predaji vášho bytu alebo domu je dobré pretrhnúť citové puto. Chápeme, že ste v danej nehnuteľnosti strávili peknú časť života, ale je čas sa posunúť ďalej a tešiť sa na to, čo vás čaká. Je to „iba“ vec, ktorú chcete čo najrýchlejšie predať.

 

Čo najviac osloví kupujúceho pri obhliadke?

Realitný maklér Mgr. Balážik ozrejmuje, že „veľmi záleží od typu kupujúceho. Či sa jedná o skúseného kupujúceho, ktorý vie čo hľadá a jeho vyhľadávací filter je nastavený na byty s dobrou výnosnosťou, alebo zaujímavou cenou.  Iní kupujúci môžu mať motiváciu kúpiť si byt, pri ktorom sa zmestia do svojho finančného rozpočtu. Bežní kupujúci hľadajú byt, do ktorého netreba veľa investovať a rekonštruovať.  Niektorí radi vyhľadávajú byty v pôvodnom stave, ktorý si môžu prerobiť podľa seba, alebo podľa najnovších trendov, ktoré dopomôžu byt opätovne výhodnejšie predať, či prenajať.“

 

 

Uvedené prípravy z praxe nášho odborníka môžu trvať nasledovne: „ Ak uvažujeme nad prípravou na fotenie, homestaging, tak na 1 izbový je to do 60 min. Každou izbou navyše pripočítavame ďalšiu hodinu. Do prípravy nepočítam upratovanie, ktoré predchádzalo foteniu.“

 

Naše odporúčanie

Mgr. Balážik: „predávajúcim by som odporučil nechať by prázdny, aby sa pri obhliadke spoľahli na svojho makléra. Neskôr je možné sa s majiteľmi opätovne stretnúť a porozprávať sa o detailoch.“

Pri predaji vášho bytu, či domu, neváhajte kontaktovať našich odborníkov, ktorí majú niekoľkoročné skúsenosti. Svojim odborným okom vás radi usmernia, je dobré, ak niekto nezainteresovaný posúdi, či je nehnuteľnosť pripravená na predaj a odporučí, čo by bolo vhodné ešte vylepšiť.

Nehnuteľnosť je dobré pripraviť tak, aby bola neutrálna a vhodná pre širšie spektrum záujemcov, budú si tak ľahšie vedieť predstaviť, že v novom domove budú raz bývať.

 

 

Zdroje:

www. nehnutelnosti.sk

www.azproperty.sk

www.bosen.sk

 

 

 

 

Dostávajte pravidelné informácie zo sveta realít a financií priamo do schránky.

Prihláste sa na odber noviniek