Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Ako si vieme nahradiť stratu ušlého príjmu pri starostlivosti o dieťa

Pridané: 23.11.2023

Zabezpečenie finančnej stability domácnosti je samo o sebe náročnou záležitosťou. Čo však robiť ak ste nútení zostať doma z dôvodu starostlivosti o choré dieťa? Naša finančná expertka Mgr. Zuzana Králová vám poskytne cenné rady pre vypočet výšky chýbajúcej čiastky a predovšetkým, ako nahradiť dočasný výpadok príjmu. 

V tomto článku sa dozviete:

 

  • Aké spôsoby môžeme využiť, ak zostaneme doma s chorým členom rodiny
  • Čo je OČR a aká je jeho výška
  • Ako si zabezpečiť príjem v prípade, že sa staráme o choré dieťa
  • Prehľad komerčného pripoistenia náhrady príjmu a jeho výška

 

Skĺbiť prácu, rozvoz jednotlivých členov rodiny do zariadení, poobede ich vyzdvihnutie a presun na krúžky a neskôr k domácim úlohám. Prvé týždne sme ustáli, tešíme sa z novovytvoreného režimu, no ten však netrval dlho, nástup do kolektívu a zmena počasia spôsobili, že nastáva začarovaný kruh detských ochorení. Či už ide o bežné detské ochorenie horných dýchacích ciest alebo závažnejšie ochorenie, každý rodič rieši otázku, kto zostane s dieťaťom doma.

 

OČR

 

Štandardným riešením tejto situácie je, že rodič využije OČR, teda ošetrovné člena rodiny. Je to nemocenská dávka, ktorú vypláca štát osobe, ktorá sa krátkodobo alebo dlhodobo stará o člena rodiny. Výška OČR sa vypočíta ako 55% z denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

Jej nárok je podmienený tým, že osoba musí byť nemocensky poistená, nárok na túto dávku poistenec nemá, ak je mu vyplácané nemocenské, náhrada príjmu pri dočasnej PN zamestnanca, či materské.

„Výpočet OČR dávky má aj svoju maximálnu hranicu. Maximálne denné ošetrovné je od 1. januára 2023 na úrovni 43,80 eura. Ide o klasickú dávku krátkodobého ošetrovného, ktorá sa vypláca maximálne 14 dní. Za tie Sociálna poisťovňa vyplatí v roku 2023 maximálne 613,20 eura“, uvádza Mgr. Zuzana Králová.

Dlhodobé ošetrovné (pri diagnózach, ktoré si vyžadujú z lekárskeho hľadiska dlhšiu dobu liečenia), ktoré sa vypláca maximálne počas 90 dní, bude mesačne v rovnakých maximálnych sumách ako nemocenské. Za 30-dňový mesiac teda môže rodič dostať 1 313,90 eura. V prípade 31-dňového mesiaca bude dávka na úrovni 1 357,70 eura.

Koľko peňazí vám bude v rodinnom rozpočte chýbať v prípade, že budete musieť zostať doma z práce a starať sa o vašu chorú ratolesť možno ľahko vypočítať.

Mgr. Králová ukazuje, ako sa dá vypočítať chýbajúca čiastka: „pri priemernej mzde, ktorá je v 2.štvrťroku 2023 vo výške 1419 eur, vám bude v rodinnom rozpočte chýbať približne 30 až 40 eur denneAk by ste boli doma 14 dní, čo je zvyčajná dĺžka OČR, dostali by ste vyplatených zhruba 359 eur a vaša rodinná kasa bude chudobnejšia o 400 až 500 eur za mesiac. Niekedy však ani tých 14 dní nestačí, aby bolo dieťatko opäť schopné nástupu do predškolského alebo školského zariadenia. Ako vieme, po období Covidu, sú pravidlá toho ako má byť dieťa prinesené do školy či škôlky prísnejšie. Nehovoriac o tom, že v prípade takých kiahní je doba liečenia bežne dlhšia ako 14 dní. Medzičasom mohlo dieťa stihnúť už nakaziť aj súrodencov, a tak musíte byť doma aj s nimi. Od štátu však už pri krátkodobom ošetrovnom väčšiu pomoc nezískate, a tak bude medzera v domácom rozpočte rásť“.

Netreba si však zúfať, dá sa predísť aj takejto strate. Pomôže nielen zdravotná prevencia ale aj rozpočtová. Náročné obdobie viete preklenúť formou dobrého komerčného poistenia, povzbudzuje naša odborníčka. 

 

Komerčné formy pripoistenia výpadku príjmu

 

V súčasnosti existujú aj komerčné formy pripoistenia náhrady príjmu. Poskytujú ju niektoré poisťovne v rámci životného poistenia, poisťujú toto riziko straty príjmu, ak sa potrebuje rodič starať o choré dieťa dlhšie ako 11 dní.

Rozdiel medzi štátnou dávkou a komerčným pripoistením je ten, že nemocenskú dávku si vieme uplatniť pri akomkoľvek členovi rodiny, no pri komerčnom pripoistení ide iba o starostlivosť o dieťa.

Presnú výšku sumy, ktorú si želáte mať vyplatenú v prípade OČR od komerčnej poisťovne si dohodnete počas jej uzatvorenia podľa vašej výšky príjmu. Maximálne to môže byť plus 250 eur mesačne, a to aj bez čakania na ukončenie liečby. Pripoistenie OČR by vás v tejto výške vyšlo napríklad 5,95 eur k mesačnému poistnému, ktoré sa samozrejme dá vďaka ponúkaným zľavám poisťovní aj znížiť.

Častým problémom sú popri ochoreniach aj rôzne úrazy. „Ďalším spôsobom prípadnej náhrady príjmu, ak sa stane dieťatku úraz a liečenie bude trvať minimálne 8 dní a viac, vyplatia poisťovne dávku za jeho nevyhnutné liečenie až do výšky 20 eur za každý deň. Pri zlomeninách a popáleninách existuje aj tzv. bolestné v sume dojednanej v konkrétnom poistení, minimálne však 40 eur“, vysvetľuje Mgr. Králová. „Navyše, ak by úraz spôsobil trvalé následky, poisťovne poskytujú až do 10-násobku zvolenej poistnej sumy finančnú injekciu“, dodáva.

Poistenie pre dieťa sa dá nastaviť na krytie diagnostikovania závažných ochorení, či nastaviť dennú dávku v prípade hospitalizácie už od prvého dňa.

Ako hovorí naša odborníčka Mgr. Králová, „najlepšie poistené dieťa je dobre poistený rodič“. „Podobný scenár úrazov, či ochorení môže postihnúť aj rodičov. Ak zdravotné ťažkosti neumožnia rodičom chodiť do zamestnania, prejaví sa to samozrejme aj na kvalite života detí. Počas PN klesne príjem domácnosti o minimálne 30%.   Tu tiež pomôže komerčná poisťovňa výplatou dennej dávky PN, ako aj inými pripoisteniami, stanovenými po dôkladnom výpočte pri uzatváraní poistenia s finančným poradcom“, poukazuje finančná odborníčka Mgr. Králová.

Dôležité je vybrať správnu poisťovňu, kde vieme nastaviť kvalitný balík pripoistení a vyskladať tak kvalitný základ v prípade výpadku príjmu. Želáme vám veľa energie pri zvládaní povinností v rodičovskom kolobehu, veľa zdravia a imunity jednotlivých členov. V prípade ochorení detí buďme pripravení aj na horší scenár.

 

Ako si zabezpečiť príjem a ako postupovať v prípade chorôb sa neváhajte na nás obrátiť.